Archvum : 2005-ben is Savaria Trtnelmi Karnevl augusztus utols htvgjn, 26-tl 28-ig! |
2005-ben is Savaria Trtnelmi Karnevl augusztus utols htvgjn, 26-tl 28-ig!
admin 2005.06.29. 17:37
Savaria-Szombathely kzel ktezer ves histrija rendkvli trtnet Magyarorszgon. Szombathely a Krpt-medence egyetlen olyan teleplse, amely a rmai alaptstl a mai napig lakott vros. A gazdag trtnelmi mlt adta az tletet, hogy a vros krnikjnak kiemelked mozzanatait korh jelmezekben s dszletek kztt mutassa be az immr hatodik ve megrendezsre kerl rangos fesztivl. A belvros karnevli helysznein a tbbnapos rendezvny sorn sznes programok vrjk a vrosba ltogatkat.
Kr. u. 50 krli alaptsakor a vros a Colonia Claudia Savariensium, azaz a savariaiak Claudiusi Colonija nevet kapta. Savaria mltsgt Plinius feljegyzsei, a megrzdtt rmai srkvek, oltrok s ms feliratok igazoljk, melyek a vrosrl, mint Pannnia fontos polgrjog teleplsrl tanskodnak.
A kzel 2000 ves Szombathely az antik Savaria trtnete egyedlll, |
|
hiszen ez az egyetlen vros Magyarorszgon ( s a Krpt-medencben is), amely megalaptsa ta mind a mai napig lakott telepls. Fontos kereskedelmi t volt az skori eredetu Borostynk-t, amely mellett Savaria jelentsge s ismertsge elssorban hres szltte, Szent Mrton nyomn mindig tretlen volt. Dics korszakt kveten telepls jelentsge hossz vszzadokon t httrbe szorult, hajdanvolt szerept csak a XVI. szzad vgn szerezte vissza. |
Hol volt, hol nem volt - Savaria, az isteni Claudius vrosa,
A mindennapokban, amikor sietve szaladunk t a vroson, ritkn jut esznkbe, vajon milyen is lehetett egykor az aszfalt-rrendszer helyn, gy ktezer ve, a Pannon fvros rkdjai alatt lni. Lbunk alatt, hzaink alapjaiban, a mlyben egy elfeledett vros alussza lmt. Brmerre sunk, csatornzunk, egy hajdan volt Savariba tkznk, a hivatsos trtnetmeslkn kvl azonban csak kevesen ismerik a kvek titkt, az elfeledett kort.
Valahogy gy kezddtt... Kezdetben pannon trzsek s keltk laktk ezt a vidket, mgnem az Alpokaljt i. e. 12-8 krl a Rmai Birodalom be nem kebelezte. Savaria egy rmai katonai tborbl lett virgz nagyvross, az els polgrok a XV. Apollinaris legio leszerelt veternjai voltak. Az alapt a flkegyelmnek gnyolt Claudius csszr (i.sz 41-54), aki Krisztus utn 50-ben a rla elnevezett teleplst (Colonia Claudia Savarit) a rmai jog szerinti legmagasabb ranggal ruhzta fel. Savaria Pannnia kzpontja lett, majd Pannonia Superior vallsi szkhelye. Fontossgt a harmadik szzadi tszervezsek utn is megrizte, itt szkelt Pannonia Prima tartomny polgri kzigazgatsnak vezetje, a praeses.
Tbbnyire itliai szrmazsak laktak itt Az kori Savaria vrosban gy 6-8 ezren lhettek, majd hromszor-ngyszer tbben, mint akr a kzpkorban vagy ksbb, a 18. szzadban. A tnyleges lakosok szma mg ennl is magasabb lehetett, hiszen egy rszk a vrosfalakon tl, vidken lt. A colonia polgrainak tbbsgt a XV. Legi veternjainak leszrmazottai, valamint szak-itliai kereskedk s vllalkozk tettk ki. A bennszlttek szinte kivtel nlkl a nyugati rszre, a nehezebben mvelhet terletekre szorultak. Az itliai szrmazs savariaiak latinul beszltek, vallsi s kulturlis szoksaikat vszzadokon t megriztk.
A vrosalapt Claudius csszr
Tiberius C. Drusus Germanicus rmai csszr Drusus s Antonia hzassgbl szletett Lugdunumban (Lyon), Kr. e. 10-ben. A sokat betegesked s gynge elmjnek tartott gyermeket a csszri csald, Augustus s Tiberius is mellztk. Teljes visszavonultsgban szabadosok s nk krben ntt fel, idejt irodalmi s trtneti tanulmnyoknak szentelte. Hamarosan kora egyik legmveltebb embereknt tartottk szmon. Caligula megtette ugyan konzull, azonban is gytrte, s csak sznalombl nem gyilkoltatta meg. Bohzatba ill jelenet kzepette vlasztottk ksbb csszrr. Caligula meggyilkolsnak hrre (i.sz. 41-ben) Claudius flelmben egy fggny mg rejtztt, m a pretorinusok vgigkutatva a csszri palott vgl rakadtak. Diadalmenetben a kaszrnyba kisrtk s csszrr kiltottk ki. Claudius uralkodsa els veiben rcfolt a negatv eltletekre, mrskelt politikjval ismt fellesztette az emberek csszrsgba vetett bizalmt. A felsgsrtsi trvnyeket eltrlte, a szentussal szemben elzkenysget tanstott, a szegny polgrokon segtett. Rmban j vzvezetket (aqua Claudia) pttetett, az ostiai kiktt helyrelltotta, a fucini tavat lecsapoltatta. Hadvezrei Mauretanibl rmai provincit csinltak, s megkezdtk Britannia meghdtst. Beolvasztotta a birodalomba Marokkt, Trkit, Ausztria s a Dunntl terleteit. Els felesge, Plautia Urgulanilla kicsapongsaival kesertette meg lett, radsul gyilkossg alapos gyanjba is keveredett. Fiuk, Drusus egy torkban megakadt gymlcs miatt kiskorban meghalt. Lenyuk, Claudia hhallra tltetett, miutn kiderlt, hogy anyja hzassgtr kapcsolatbl szletett. Claudius elvlt, azonban msodszorra sem vlasztott klnbl, ismt egy heves vr menyecske, Messalina kerlt a hzhoz. Az asszony megszlte Octavit s Britannicust. Mialatt a kormnyzs fokozatosan a felesg s a vele szvetkez, igen befolysos Narcissus kezbe kerlt, tudomnyos krdsekkel foglalkozott. Hrom j bett tallt fel, tovbb grg nyelven megrta Karthago trtnett, s egy nletrajzot szerkesztett latin nyelven. Messalina odig merszkedett, hogy Claudius tvolltben szablyos hzassgi szertarts keretben hozzment egy Silvius nev elkelhz. Claudius Narcissus biztatsra vgl meglette csapodr asszonyt. Harmadik felesge, unokahga, Agrippina szintn hamar hatalmba kertette, s rbrta, hogy fit, Nert adoptlja, s sajt fia helyett t jellje ki utdjul. Miutn Agrippina elrte cljt, a csszrt 54. oktber 13-n megmrgeztette.
Felhasznlt irodalom:
- Kiss Gbor, Tth Endre, Zgorhidi Czigny Balzs: Savaria - Szombathely trtnete
- Bucz Terzia, Csernyi Vajk, Medgyes Magdolna: A Rmaiak vrosa Savaria
- Kertsz Istvn: Hres, hrhedt rmai csszrok
|
Claudius vrosa A vros alaptsakor, a szakrlis rtus szerint a terlet hatrait krbeszntottk. (Kzs igba fogtak egy bikt s egy tehenet, ekt ktttek utnuk, s azzal szntottk fel az eljvend vros hatrait.) A colonia terlett s a hozz tartoz territoriumot meghatrozott rend szerint osztottk fel. Egy-egy birtoktest, ahol a polgrok gazdlkodhattak, krlbell 50-100 hektr lehetett. Egy rszket leszerelt katonk, a tbbit a helyben maradt kelta slakossg kapta.
Krzvel s vonalzval megrajzolt utck s terek Mrnki precizitssal terveztk meg a telepls alaprajzt, hatroztk meg az utck vonalt s a legfontosabb kzpletek helyeit. Az kori belvrost a rgszek a mai Dek Ferenc utca, Perint patak, Lgszeszgyr utca s a Gyngys ltal hatrolt terletre teszik. Savaria kzpontjnak, a frumnak a pontos helyt azonban mg ma is tallgatjk, valsznleg a Szchenyi utca s a Berzsenyi Dniel tr krzetben lehetett. Itt keresztezdtek a vros tengelyt kpez futck, krltte lltak a szakrlis s igazgatsi pletek, a hivatalok, a templomok, a kzfrdk s a helytarti palota.
Az perint utca krnykn llhatott a csszrkultusz kzpontja A csszrkultusz fbb sznterei, s a hozz kapcsold pletek a vros hatrban, a Perint patak nyugati oldaln (a Krmendi, a Klvria s az perint utca krnykn) lltak. A csszrkultusz szertartsainak az nnepi jtkok is nlklzhetetlen velejri voltak. A colonia sznhzt Szent Quirinus szenvedstrtnetbl is ismerjk, a pspkt itt, a mai Szent Istvn parkban tltk hallra. A sznhz pontos helye a Klvria templom mellett mg ma is lthat, egy flkr alak mlyedst kell keresnnk. Nzternek kpadjai lltlag mg a 19. szzad nyolcvanas veiben is lthatak voltak.
A rmai polgrok sszkomfortos belvrosi hzai A lakpletek zrt rendben, az utckkal hatrolt tmbkben pltek fel. A hzak belsejben kisebb udvarokat hagytak, nyitott kertekre azonban mr akkor sem volt lehetsg. A lakhzak kicsiny ablakokkal, egybknt zrt falfelletekkel nztek az utckra. Az egyhang tzfalakat esetenknt rkdsorokkal trtk meg. Az tlagos utck 5-6 mter szlesek voltak, a laktmbket keskeny mellkutck, esetenknt alig 2-3 mter szles siktorok osztottk meg. Az ttestet kavicsos alapozsra lerakott bazaltlapok alkottk, amelyeket lkre lltott bazaltkvek szeglyeztek. A bazaltburkolat alatt szennyvzcsatornk, hzi lefolyk s vzelnyelk vezettek. (A csatornk belmagassga tlagosan 160 cm, volt s kzel 1 mter szlesek voltak.) A lakhzak komfortjt mi is megirigyelhetnnk. A Kszegi hegyek forrsaibl, gondosan megptett vzvezetkeken szlltottk az ivvizet. Hihetetlennek tnik, de a vz a csatornkon keresztl valamennyi kzpletbe s lakhzba eljutott. A szennyvz elvezetsrl is gondoskodtak, ennek csatornarendszere valsznleg sszefggtt a mestersgesen ltrehozott Gyngys patakkal is. A lakhelyisgek ftse padln keresztl trtnt, a lgcsatornk a falakat is melegtettk. A falfelleteket elszeretettel festettk sznesre, ritkbban festmnyekkel dsztettk, a padlt pedig klnfle burkolatokkal, olykor sznes mozaikokkal fedtk. A padlburkolat kzl a leggyakoribb a terazzo volt, amely habarcsba szrt kis tgladarabokbl s tglaporbl kszlt. A vrosi ptkezshez a Felscsatr s Ck krnykn bnyszott, jellegzetesen erezett, zldes szn kvet hasznltk. Az pleteket nagymret, vastag cserepekkel fedtk.
A vrosfalakon tl dolgoztak az iparosok A korai vrost rkok, fldsncok s palnkrendszerek vdtk. Ksbb kfallal vettk krbe, a futaknl pedig kapukat ptettek. A telepls ezen tl is tovbb plt. A kivezet futak mentn egyszerbb, gerendavzas szerkezet, agyaggal tapasztott fal hzak s gazdasgi pletek lltak. A vrosfalakon tl dolgoztak az iparosok s a kzmvesek, a mhelyek szakmk szerint csoportosultak. Savariban a legjelentsebb a fazekasipar volt. Az satsok tansga szerint a pldul a Romkert s a Petfi Sndor utca kztt, illetve a Perinttl nyugatra es terleten, kzvetlenl a vros szln ednyget kemenck mkdtek. Ednyek mellett iparszeren gyrtottk itt a mcseseket, lepnyst mintkat s az pletkermikat.
A halottakat kezdetben mglykon gettk el A vrosfalakon tl, a dlre fekv ft mentn a msodik szzad vgtl plhettek fel a keleti vallsok templomai, pldul az Isis szently. Br az egyiptomi eredet kultuszt s szertartsait a rmai llam befogadta, a szently mgis a vros terleten kvl llhatott. A rmaiak trvnyeik szellemben szintn a vrosfalakon tl, a beptetlen terleteken, az utak mentn temetkeztek. A jmdak kriptkat, csaldi srhelyeket ptettek, a szegnyek egyszer urnkban helyeztk el a hamvakat. A 3. szzad elejig a halottakat mglyn gettk el, ksbb viszont fokozatosan ttrtek a temetkezsre. Erre a clra a vrosbl kivezet Borostynk t krzett hasznltk. Mrvny, mszk vagy homokk szarkofgba, ptett tglasrba, vagy egyszeren srgdrbe helyeztk halottaikat. Az elhunyt mell, trsadalmi helyzettl fggen, ldozati ednyeket, mcseseket, kszereket, illatszeres vegeket s egyb hasznlati trgyakat helyeztek.
Savariban a rmai kultra a 430-as vekig, a hunok tmadsig maradhatott fenn. Az kori vrosrl, az elttnk jrk, a htkznapok tgs embereinek mindennapjairl viszont a mai polgr mr (vagy mg) alig tudhat valamit(eddig Savaria terletnek krlbell t szzalkt trtk fel). A lersokbl, a leletekbl, fal- s csatornamaradvnyok tucatjaibl azonban gy, trmelkesen is egy izgalmas, ngy vszzadon keresztl virgz pannon-itliai vroskp rajzoldik ki.
/Forrs: http://www.savariakarneval.hu/ /
|