Ady hbors kltszete
admin 2005.02.24. 12:50
Ady hbors kltszete
1914 nyarn kitrt az els vilghbor, s ettl fogva Ady kltszetnek kzppontjba a magyarsg fltse kerlt.
Apokaliptikus kpek sokasgban jelenik meg az rtelmetlen, az egsz emberisget fenyeget ldkls, s felrmlett az ltalnos elemberteleneds szrny lehetsge is.
Verseiben a hbor metafori: „nagy Tivornya”, „elszabadult pokol”, „vilgok pusztulsa”, „vres juls” stb.
A hbors vekben trtkeldtt a kzelmlt: humnus rtkeket rz „Tegnapp” vlt, amikor mg hinni lehetett a biztat Jvben.
A kltemnyekben ppen ezrt j kldetstudat, elhivatottsg fogalmazdott meg: a Holnap hsnek most a Tegnap „hv tanujaknt” az emberisg nagy kincseit kell „bekvrtlyoznia bna szivbe”, hogy tmentse ezeket „egy j ember j vilg” szmra.
A klt az els pillanattl fogva rezte, hogy itt a katasztrfa, az els pillanattl kezdve szembefordult a nacionalista ujjongssal.
Gyllte a vrontst, az emberi javak puszttst: szava az emberi termszet tiltakozsa volt a hbor ellen, elszrnyeds a szrnysg miatt, amelybe beleknyszertettk Eurpa npeit.
Klnsen fjt neki, hogy a magyarsg „a Sors bs usztottjaknt” mesebeli hsiessggel, flrevezetetten, idegen rdekekrt, a bajban lev messze vrosrt gyrkzik a Halllal, vrzik a harctereken. „Nem kvnta lelke-teste\ De harcolni mgis harcolt,\ Kereste vagy nem kereste,\ De harcolni kellett.”
gy ltta, hogy a mltja bnteti ezt a npet, „Mert gyva volt s szolga volt\ S lett lni sohse merte”, s most az a vgzet slyt le r, mely valaha ide sodorta, rossz helyre, idegenbe, rokontalanul, ellensges erk tkz pontjra; a ntz, vn bakk „ezer s ezer vek ta”, „mindig a Hallba loholtak” rtelmetlenl, cltalanul, „mert gy rendeltk el”.
A nemzetostoroz hangot a sznalom, a sajnlkoz rszvt vltotta fel verseinek tbbsgben.
Siratta „a Vgezs ormn” jr npt, sorsban a sajt sorsa nagy tragdijt ltta meg, s bszke szeretettel valotta: „S be szp ilyen vgzetes nppel\ Ugyanaznak tudni magunkat”
|