A Vilgr
admin 2005.02.24. 09:51
A Vilgr
(kiselads)
Mi a csillag?
A csillagok hatalmas mret izz gzgmbk, amelyek a magjukban zajl nukleris reakcik rvn nyerik az energijukat. A csillagok tbbsge hasonl csillagunkhoz, a Naphoz, de rendkvli tvolsguk miatt mi csak apr fnypontoknak ltjuk ket. A csillagok az egsz Galaxisban folyamatosan szletnek, fejldnek, majd elpusztulnak.
Csillagok szletse
A csillagok a trben lev hatalmas kiterjeds, kdknek is nevezett csillagkzi gzfelhkbl, a napjainkban is tart folyamat sorn szletnek. A kdk a tmegktl fgg nagysg bels nyoms alatt sszehzdnak, s idvel n. proto- vagy embrionlis csillag keletkezik bellk. Amikor ennek belsejben a gz srsge s hmrsklete elri a nukleris reakcik beindulshoz szksges mrtket, akkor mintegy „bekapcsol”, s valdi csillagg vlik, azaz sajt ht, s fnyt sugroz. Az ilyen csillagot n. fsorozatbeli csillagnak nevezzk.
Az, hogy mennyi ideig marad ebben az llapotban, s mi lesz a jvend sorsa, az indul tmegtl fgg.
Nagy tmeg csillagok
A Nap-tmeg kb. 10 szerest kitev fsorozatbeli csillag ltvnyos vget r. Kls rtegeinek tgulsa s lehlse mellett, vrs szuperriss fjdik fel, mg sszeoml magja egy risi robbanst, a szupernvt hozza ltre.
Kls rtegei ezutn sztreplnek a trben, mg a magmaradvny sorsa annak tmegtl fgg. A viszonylag kis tmeg mag kicsiny, szupersr neutroncsillagg lesz. A Nap-tmeg ktszerest meghalad mag sajt gravitcijnak hatsa alatt tovbb roskad, s fekete lyukk vlik.
Kis tmeg csillagok
A Naphoz hasonl, kis tmeg csillagok sokkal csendesebb vget rnek nagy tmeg trsaiknl. Elszr vrs ris csillagg fjdnak fel, mikzben elvesztik legkls rtegeiket, amelyek a planetris kdkhez hasonl gzburkot kpeznek krlttk. A visszamaradt mag tbb millird vig hl s halvnyod forr, fehr trpecsillag alakjt lti.
A fnysugarak megszntvel fekete trpecsillagg vlik. Az egytized Nap-tmeg vrs trpecsillagok elmletileg 100 millird vig is ellhetnek, mg a legnagyobb tmegek mr egymilli v alatt kighetnek. Napunk, amely mintegy 5 millird ves, lete felt mr lelte.
Csillagmretek
A csillagok igen vltozatos mretek. A vrs ris csillagok tmrje a 150 milli km-t is meghaladhatja. A fsorozatbeli Nap tmrje 1,39 milli km, mg egy fehr trpe tipikus tmrje mindssze 10.000 km.
Kdk
A kdk gz- s porfelhk a galaxisokban. A galaxisok fnyes diffz hidrognkdei szlet csillagok blcsi. A csillagfejlds utols stdiumhoz kt tpusuk kapcsoldik: a planetris kdk, amelyek a nagy tmeg vrs ris csillagok ltal ledobott gzburkok s az rben sodrd csillagroncsok, a szupernva maradvnyok, amelyek nagy tmeg csillagok sztrobbansakor keletkeztek. Bizonyos kdk sttek, mert nincs a belsejkben vilgt csillag, csak a sziluettjket ltjuk, ha fnyl httr eltt helyezkednek el..
Ketts s tbbes csillagok
Bizonyos esetekben a trs a fcsillag el- vagy httrben lev fggetlen csillagnak bizonyul. Az ilyen prokat optikai kettsknek nevezzk.
Az esetek tbbsgben azonban a csillagok szorosan sszetartoz prokat, kettsket alkotnak, amelyek a gravitci hatsra kzs tmegkzppont s egyms krl keringenek. Jllehet ltalban csak sok v elteltvel lehet megllaptani az elmozdulst, a tbbes rendszerek esetben pedig igen bonyolult plyamozgsokrl van sz.
a.) Optikai ketts csillagok
Kt, azonos ltvonalba es, de klnbz tvolsgra lev csillagot optikai kettsnek nevezzk. A kettsnek ez a tpusa a valdi kettsknl ritkn fordul el. A valsgban a csillagok tbb mint hromnegyede a gravitci ltal sszetartott, azaz valdi, tbbes rendszer tagja.
- Azonos tmegek
Azonos tmeg ketts csillagok a kettejk kztt flton lev kzs tmegkzppont krl keringenek.
- Klnbz tmegek
Ha a ketts rendszer egyik tagja jelentsen nagyobb tmeg a msiknl, a kzs tmegkzppont a nagyob tmeghz esik kzelebb.
- Tbbes rendszer
Ngy azonos tmeg csillag alkot kt, kzs tmegkzppont krl kering csillagprt. A tbbes rendszerek tagjai ltalban elnylt elliptikus plykon keringenek.
Csillaghalmazok
A csillaghalmazoknak kt tpusa van: a kzismertebb nylthalmazoknak nincs hatrozott alakjuk, hanem nhny tucat vagy nhny szz, a Galaxisunk spirlkarjaiban vletlenszeren sztszrt, viszonylag fiatal csillag alkotja ket.
A gmbhalmazok, amelyek halo-szeren vezik a Galaxisunkat, gmb vagy enyhn elliptikus alakak, s igen nagy szm, nagyon reg csillag alkotja ket.
stksk s meteorok
Az sszejegesedett gzokat s port tartalmaz stksk a Naprendszer peremn rajzanak. Elnylt plyikon haladva, idnknt megkzeltik a Napot, felmelegszenek, melynek kvetkeztben a por s gz egy rsze kiszabadul, mieltt visszatrnnek az r sttjbe. Az stksbl szrmaz rszecskk a Fld lgkrt is elrhetik, ahol a srlds rvn felizzanak, s fnyes, meteornak, illetve hull csillagoknak nevezett nyomokat hagynak az gen.
stksk
Az stksk a kls bolygk kialakulsbl visszamaradt sszejegesedett gzokbl s szikladarabokbl ll szablytalan alak testek. gy gondoljk, hogy a Naptl tbb mint egy fnyv tvolsgra hzd Oort-felhben keringenek lthatatlanul. Idnknt a szomszdos csillagok hatsra egy-egy stks belkdik a bels Naprendszerbe, ilyenkor a Fldrl nzve is lthat. Jelenleg mintegy 1000 stkst ismernk, de az Oort-felh s a Kuiper-vnek nevezett bels rgija valsznleg millirdnyi stkst tartalmaz.
Mag s Csva
Az stks egyedli szilrd rsze az tlagosan kiomter krli tmrj mag, amely a Nap kzelben felmelegedve gzt s port lvell ki, a kmnak, ill. lgkrnek nevezett fnyl fej formjban, amely akr 100.000 km tmrj is lehet. Tovbbi, az stks fejbl trtn por- s gzkiramlsok rvn keletkezik a gyakran igen ltvnyos csva.
stksk megfigyelse
Az stksknek kt f tpusa van: a 200 v alatti keringsi idej rvid, s a tbb szz vagy akr tbb ezer ves plyn mozg hossz peridusak. A nagy, fnyes stksk csvt fejlesztenek, amelyeknek kt f tpusa van: a tlnyom tbbsgben gzokat tartalmazk, amelyek kkes, s a porokban dsak, amelyek srgs sznt mutatnak. A gzcsvk ltalban keskenyek s egyenesek, mg a porcsvk gyakran szlesek s grbltek. Mindkt tpust jl megfigyelhetjk ltcsvekkel.
Meteorok
Derlt jszakkon idnknt hirtelen feltn fnyes svokat figyelhetnk meg. Ezek a meteorok vagy hull csillagok, amelyeket az stkskbl visszamaradt, s a lgkrben, mintegy 100 km magassgban felizz szemcsk okoznak.
Kisbolygk s meteoritok
A kisbolygk, azaz az aszteroidk a Naprendszer kialakulsbl visszamaradt kis vas- s kzettmbk. Tbbsgk Nap-krli plyja a Mars s a Jupiter kztti trsgben hzdik, de vannak eltvedt, a bels bolygk plyit keresztez csoporttagok is. Van egy kls kisbolygv is a Neptunusz s a Plt plyjnak krnykn. A meteoritok olyan kis, rendszerint aszteroidatredkek, amelyek thaladnak a lgkrn s a fldfelsznre hullanak.
a.) Aszteroidk
Tbb mint 1 milli kisbolyg ltt sejtjk, jllehet csak 10.000 krl mozog a mr felfedezetteknek a szma. Tbbsgk a Mars s a Jupiter kztti trben kering, de van egy csoport, az n. trjai, amelynek tagjai a Jupiter plyja mentn mozognak. Egy msik, az Apollo-aszteroidk csoportjnak a tagjai keresztezik a Fld plyjt, s fennll annak lehetsge, hogy sszetkzzenek bolygnkkal. Az eddig ismert legnagyobb aszteroida a Ceres, amely 1006 km tmrj. A legfnyesebb a Vesta, amely 580 km tmrj, fnyessge az 5 magnitdt is elrheti, ezrt ltcsvel is felkutathat.
b.) Meteoritok
Naponta mintegy 10 meteorit hull a Fldre, de tbbsgk lakatlan vidken vagy az cenokban r fldet, s ismeretlen marad. Tbb mint 10.000 meteoritot talltak, sokat hossz idvel a leessk utn. A meteoritok sszettelket tekintve k- vagy vasmeteoritok, vagy a kett keverke lehetnek. A nagy meteoritok ltalban elg gyorsan mozognak ahhoz, hogy krtert vgjanak, amikor a felsznbe csapdnak, a kisebbek azonban lefkezdnek a lgkrben s veszlytelenek a felsznen.
Felhasznlt irodalom: Ian Ridpath; Bolygk s Csillagok
|