Szmvitel
admin 2006.04.02. 12:16
Gazdasgi informatikus szmvitel anyag/2
A szmviteli trvny ttekintse
A szmvitelrl szl 2000vi C. tv. 14 fejezetbl s 178 paragrafusbl ll. Ezenkvl kiegszl 7 mellklettel.
I. ltalnos rendelkezsek
Trgyalja a tv. Cljt. A vllalkozk helyzetrl h kpet kell hogy adjon. Tartalmazza a trvny hatlyt s az rtelmez rendelkezseket, fogalmakat.
II. beszmols s knyvvezets
Trgyalja a beszmolsi ktelezettsget, az zleti vet, a knyvvezetsi ktelezettsget, s a szmviteli alapelveket. Itt van az is meghatrozva, hogy hogyan knyveljnk.
III. ves beszmolt trgyalja
(ez a legrszletesebb fejezet 17-95)
Tartalmazza az ves beszmolra vonatkoz hatlyokat, a mrleget s tteleinek tartalmt, az eszkzk bekerlsi rtkt, rtkcskkenst (immaterilis javaknl s trgyi eszkzknl), rtkvesztst (forgeszkzk), eszkzk s forrsok rtkelst, a mrlegtteleket tmasztja al leltrral. Trgyalja az eredmny kimutats tartalmt, a kiegszt mellklet s az zleti jelents tartalmt.
IV. egyszerstett ves beszmol
( III.-IV. ketts knyvels )
V. egyszerstett beszmol
VI. sszevont ves beszmol, szablyai
VII. sajtos beszmolsi ktelezettsg
Eltrsasgi idszak: a cgalaptstl a cgbejegyzsig eltelt idszak, amelyrl kln beszmolt kell kszteni.
-Gazdasgi trsasgok talakulsa
-talakuls a knyvvezetsi forma vltoztatsval
-Devizanemek kztti ttrs elszmolsi szablyai
VIII. szmviteli szolgltats
( kik vgezhetnek knyvelst, ki kszthet beszmolt. Vgzettsg, gyakorlat… stb… )
IX: nylvnossgra hozatal, kzz ttel
( cgbrsg + cginformatikai kp. )
X. knyvvizsglat clja
( helyes-e a knyvels s a beszmol)
Knyvvizsglati ktelezettsg: csak az egyszemlyes KFT-nl, RT-nl, lenyvllalatoknl s 50m Ft rbevtel felett brmelyiknl.
Feladatok: knyvvizsgli jelents s knyvvizsgli zradk sszelltsa
XI. knyvvezets s bizonylatols
Ketts knyvvezets, egysges szmlakeret ( fknyvi szmlk 1-9 )
Szmlarend: tartalmaz egy szmlatkrt, amin knyvelnek, s tartalmazza a szmlk kzti sszefggseket s az analitikus nyilvntartssal val kapcsolatukat.
Egyszeres knyvvitel, knyvviteli zrlat, bizonylati elv s fegyelem, szmviteli bizonylatok, szigor szmadsi ktelezettsg. Bizonyos bizonylatokrl kln nyilvntartst kell vezetni, s minden pldnnyal el kell szmolni. Szmla, bevteli-kiadsi bizonylat.
Bizonylatok megrzse: adbizonylatok 5vig, beszmols dolgot 8vig kell megrizni.
XII. jogkvetkezmnyek
Ha valaki nem tartja be a szmviteli trvny elrsait, akkor milyen szankcikat kaphat.
XIII. orszgos szmviteli bizottsg
Ez jogosult a szmviteli trvny mdostsra s felgyeletre.
XIV. zr rendelkezsek
Hatlyba lps, tmeneti rendelkezsek
SZMVITELI ALAPELVEK
A szmviteli tv. msodik fejezete trgyalja a szmviteli alapelveket. Ezek hatrozzk meg, hogy hogyan vgezzk a knyvelst, hogyan lltsuk ssze a beszmolt.
vllalkozs folytatsnak elve
A knyvvezets sorn abbl kell kiindulni hogy a gazdlkod a belthat jvben is fenn tudja tartani a mkdst, s folytatni tudja a tevkenysgt. Ez az alapelv a tbbi alapelv rvnyeslsnek felttelt jelenti, mert ha ez nem rvnyesl ( pl. vllalkozs megsznik ) akkor a tbbi alapelvre sincs szksg.
tartalmi alapelvek
teljessg elve
A gazdlkodnak knyvelnie kell mindazon gazdasgi esemnyeket, amelyek az eszkzkre s a forrsokra ill. a trgyvi eredmnyre hatst gyakorolnak. Ide rtve azokat a gazdasgi esemnyeket is amelyek az adott zleti vre vonatkoznak, de mg a mrleg elksztst megelzen vltak ismertt.
Mrlegkszts idpontja: az zleti vet kvet v janur 1-tl mjus 30-ig a vllalkozs ltal tetszlegesen vlasztott nap, amit a szmviteli politikban hatroz meg a vllalkozs.
valdisg elve
A knyvvitelben rgztett s a beszmolban szerepl tteleknek valsgban is megtallhataknak, bizonythataknak, kvlllk ltal is megllapthataknak kell lennik. A beszmolk tteleinek leltrral val altmasztsa.
vatossg elve
Nem lehet eredmny kimutatni akkor ha az rbevtel a bevtel pnzgyi realizlsa bizonytalan. Az eszkzket ltalban nem szabad felrtkelni, a forrsokat nem szabad lertkelni.
sszemrs elve
Az adott idszak eredmnynek meghatrozsakor a tevkenysgek adott idszaki elismert bevteleit, s a bevteleknek megfelel rfordtsait kell szmtsba venni, fggetlenl a pnzgyi teljeststl. A bevteleknek s rfordtsoknak ahhoz a rszhez kell kapcsoldniuk amikor felmerltek. ( pl. rtkpapr kamata )
kiegszt alapelvek
egyedi rtkels elve
Az eszkzk s a ktelezettsgek, a knyvvezets s a beszmol elksztse sorn egyedileg kell rgzteni s rtkelni. A leltr tmasztja al.
brutt elszmols elve
A bevtelek s a kltsgek, ill. a kvetelsek s a ktelezettsgek egymssal szemben nem szmolhatk el.
idbeli elhatrols elve
Az olyan gazdasgi esemnyek kihatsait, amelyek kt vagy tbb zleti vet is rintenek az adott idszak bevtele s kltsgei kztt olyan arnyban kell elszmolni ahogyan az alapul szolgl idszak, s az elszmolsi idszak kztt megoszlik.
tartalom elsdlegessge a formval szemben
A gazdasgi esemnyeket a tnyleges, vals tartalmuk alapjn kell bemutatni.
lnyegessg elve
Lnyegesnek minsl minden olyan informci amelynek elhagysa vagy tves bemutatsa befolysolja a beszmolk adatait, felhasznlk dntseit.
kltsg-haszon sszevetsnek elve
Az informcik hasznosthatsgnak arnyban kell llni az informcik elrsnak kltsgeivel.
formai alapelvek
vilgossg elve
A knyvvezetst s a beszmolt ttekinthet, rthet, a szmviteli trvnynek megfelelen rendezett formban kell elknyvelni. Alapjul szolgl az egysges szmlakeret s a beszmol formk.
folytonossg elve
Az zleti v nyit adatainak meg kell egyeznik az elz zleti v megfelel zr adataival.
kvetkezetessg elve
A beszmol tartalma s formja, s azt altmaszt knyvvezets tekintetben az llandsgot, s az sszehasonlthatsgot biztostani kell. Nem lehet indok nlkl a fknyvi szmlaszmokat, ill. a beszmolkat vltoztatni.
szmviteli trvnyben nem nevestett alapelvek
hasznosthatsg elve (segtsen az esemnyek megtlsben)
semlegessg elve (eltlet mentesnek kell lenni)
idszersg elve (idben lljon rendelkezsre)
A SZMVITELI POLITIKA
A szmviteli tv. alkalmazsa a vllalkozs sajtossgaira vonatkozan.
A szmviteli politika elksztsrt a vllalkozs kpviseletre jogosult szemly a felels. A vllalkozs megalapulstl 90 napra kell elkszteni. Ha mdostanak a szmviteli politikn, azt is 90 napon bell kell tvezetni a szmviteli politikn.
a szmviteli politika
Azoknak a szmviteli alapelveknek, rtkelsi eljrsoknak, s mdszereknek az sszessge, amelyeket a vllalat vezetse a beszmol sszelltsnl s kzzttelnl ill. a knyvvezets sorn rvnyest.
clja
A vllalkozsnl olyan szmviteli informcis rendszer mkdjn, amelynek alapjn megbzhat, vals informcikat tartalmaz beszmolt lehet sszelltani. Ez egy rsos dokumentum.
a szmviteli politika keretben szablyozand tmk
( = mit kell belerni a szmviteli politikba )
-A szmviteli tv. szmos krdsben vlasztsi lehetsget ad, a vllalkozs szmviteli politikjban kell eldnteni hogy melyik lehetsget vlasztja.
1) Beszmolsi forma megvlasztsa Itt nincs vlasztsi lehetsg.
2) Mrleg formjnak megvlasztsa a.) Kt oldalas forma ( A-vltozat ) b.) Lpcszetes forma ( B-vltozat )
3) Eredmny kimutats formjnak a megvlasztsa a.) sszkltsges eredmny kimutats A-vltozat lpcss felpts B-vltozat mrlegszer (kt oldalas) b.) Forgalmi kltsges A-forma lpcszetes B-forma kt oldalas
sszkltsges eredmny kimutats, az zleti vben felmerlt sszes kltsget tartalmazza kltsg nemenknt. Teht tartalmazza az zleti vben ellltott, de nem rtkestett termk s szolgltats kltsgeit is a rfordtsok kztt. Ugyangy tartalmazza az ellltott de nem rtkestett termkek s szolgltatsok kltsgeit a hozamok kztt is. A II.soron az aktivlt sajt teljestmnyek kztt. Ezzel szemben a forgalmi kltsges eredmny kimutats csak az rtkestett termkek s szolgltatsok kltsgeit tartalmazza, gy az zemi, zleti tevkenysg eredmnynek kiszmtsakor mindkt eredmny kimutatsnl ugyanarra az eredmnyre jutunk.
4) A mrleg s az eredmny kimutats tovbbi tagolsa Csak akkor kell belerni ha a vllalkozs a sajtossgainak megfelelen mg kln mrleg, s eredmny kimutats sorokat akar alkalmazni.
5) Beszmol kszts idpontjnak a rgztse A vllalkozsnak tetszlegesen kell megvlasztani, az zleti vet kvet janur 1 s mjus 30-a kztt. Eddig az idpontig a tudomsra jutott, az elz vre vonatkoz gazdasgi esemnyeket a beszmol ksztsnl figyelembe kell venni.
6) A kszletek rtkelsnek s elszmolsnak a mdja A kszletek milyen rtken kerlnek be a knyveinkbe A kszlet fogysnak a meghatrozsa FIFO (first in first out) mdszer Cssztatott tlagron mdszer ves tlagr mdszer v vgi rtkels meghatrozsa
7) rtkcskkensi lers mdszere Immaterilis javaknl s trgyi eszkzknl hogyan szmoljuk el az elhasznldst. Sokfajta mdszer kzl lehet vlasztani. Lineris Degresszv Brutt rtk alapjn ( lineris, degresszv ) Nett rtk alapjn
8) Deviza ill. valuta kszletek elszmolsnak a mdja Deviza szmla: (banknl pl. euro-val vezetett szmla) A bekerlsi rtk a bekerls napjn rvnyes MNB rfolyamon ill. a szmlavezet bank deviza vteli s eladsi rfolyamnak tlagn trtnhet. A deviza kszlet fogysa trtnhet FIFO eljrssal vagy slyozott tlag rfolyamon.
9) Klfldi pnzrtkre szl eszkzk s ktelezettsgek Ft-rtknek megllaptsa ( bekerlsi rtk, mrleg rtk ) -Vlasztott hitelintzet devizavteli, deviza eladsi rfolyamr tlagn -MNB ltal kztett hivatalos rfolyamon. Ez a javasolt, mivel az EU-ban ezt alkalmazzk -Nem jegyzett valuta esetn szabadpiaci rfolyamon -Klnleges felttelek esetn a vlasztott hitelintzet vteli vagy eladsi rfolyamn ( a vteli rfolyam mindig alacsonyabb az eladsinl )
10) rtkveszts s annak visszarsi mdszere ( forgeszkzknl ) kszlet + kvetels + rtkpaprok Ha a forgeszkzk rtke tartsan –egy ven tl- s jelentsen cskken, akkor rtkvesztst kell elszmolni.
11) rtkhelyesbts elszmolsnak rendje -felrtkelni (pl. ingatlant) Rgzteni kell a szmviteli politikban, hogy a vllalkozs l-e az rtkhelyesbts lehetsgvel, s ha igen, akkor mely eszkzknl.
12) Cltartalkok kpzsnek szablyai Jvbeni garancilis ktelezettsgekre kell, kltsgekre lehet kpezni.
13) Idbeli elhatrolsok mdja Rgzteni kell az aktv s a passzv idbeli elhatrolsok tteleit, s meg kell llaptani azok szmtsnak mdjt, tovbb a ttelek dokumentlsnak szablyait.
14) Alapts-tszervezs kltsgeinek aktivlsa A vllalkozs a szmviteli politikjban dnti el, hogy aktivlja-e azokat s tbb v alatt CS-knt szmolja el, vagy azonnal kltsgknt elszmolja az zleti vben a teljes sszeget. -aktivls: immaterilis javak kztt (11. fknyvi szmla)
15) Ksrleti fejleszts kltsgeinek aktivlsa A szmviteli politikban kell rgzteni, hogy a ksrleti fejleszts kltsgeit az zleti v kltsgei kztt szmolja-e el egy sszegben, vagy aktivlja azokat s tbb v alatt rja le CS-knt.
16) Kltsg elszmols mdszere A szmviteli tv. tbb lehetsget knl fel. -a kltsgeket (az sszeset az zleti vben), kltsg nemenknt csak az 5-s szmlaosztlyban knyvelik el. (ide ktelez knyvelni) -elsdlegesen 5-s szmlaosztlyba knyvel, majd leknyveli a 6-os s a 7-es szmlaosztlyba is (ez mr nem ktelez). 6-os a kltsghelyek (pl. karbantart mhely) rszben feloszthat a 7-re v vgn 7-es a kltsgviselk (pl. mezgazdasgi zem: bzaterm., rpaterm.) -elszr a 6-os s a 7-es szmlaosztlyba knyvel s utna az 5-sbe.
17) Zrlati munkk gyakorisgnak megllaptsa -pl. analitikkkal val egyeztets -helyesbtsek knyvelse -CS elszmolsa -vegyes knyvelsi bizonylatok leknyvelse, a zrlati munkknl van. Fknyvi kivonat, ezt egyeztetik a valsgos ttelekkel. v vgn ktelez lehet negyedvente s havonta is.
18) A kiegszt mellklet tartalma Mit kell ktelezen belevenni, a szmviteli tv. tartalmazza. Ha a vllalkozs ezen tl kvn valamit kzlni, azt bele kell rni a szmviteli politikba.
19) A vllalkozs kapcsolati rendszere Befektetsi kapcsolatok megllaptsa, s dokumentlsa.
20) Jelents s lnyeges kritriumok megllaptsa Bizonyos rtkek, szzalkok megllaptsa egyes eszkzkre vagy forrsokra, amely alatt nem kell knyvelni. sszefgg a lnyegessg elvvel.
21) Besorolsi jegyzk sszelltsa Meg kell hatrozni, hogy melyik eszkz melyik fknyvi szmlacsoportba kerl besorolsra.
A SZMVITELI POLITIKVAL EGYTT EL KELL KSZTENI NHNY SZMVITELI SZABLYZATOT
A. a vllalkozs szmlarendje -tartalmaz egy szmlatkrt, amely tartalmazza a vllalkozsnl hasznlt sszes fknyvi szmla szmt, s pontos megnevezst. -tartalmazza a fknyvi szmla kapcsolatt az analitikus nyilvntartsokkal. -fknyvi szmlhoz kapcsold egyeztetseket s zrlati teendket is tartalmaz. -tartalmazza a fknyvi szmlhoz kapcsold bizonylati rendet s altmasztst.
B. leltrksztsi s leltrozsi szablyzat Tartalmazza a leltrksztsi teendket, leltrozsi egysgeket, leltrozs bizonylatainak krt, a leltrozs mdjt s rtkelsnek mdszert, a technikai feltteleket, a leltr s a knyvels egyeztetse, leltrozs ellenrzse, a leltrklnbzetek megllaptsnak s elszmolsnak rendjt.
C. eszkzk s forrsok rtkelsi szablyzata -milyen rtken kerl be -tartalmazza a knyv szerinti rtk alakulsra hat tnyezket, rtkvesztst, CS-t, rfolyamvltozst. -az llomnybl trtn kikerlsi rtke s annak megllaptsi mdszert. -mrlegrtk megllaptsi mdszert
D. nkltsg-szmtsi szablyzat Fknt termel-gyrt cgeknl, ill. sajt rezsis cgeknl kell kszteni.
E. pnzkezelsi szablyzat -pnztr mkdsnek ltalnos szablyai -pnzmozgsok elszmolst, bizonylatait -pnztrjelents ksztsnek gyakorisga (napi, heti, havi) -pnztrellenrzs rendjt -pnztros felelssgt -rtkpaprok kezelsnek rendjt
|